i-kucharka.cz - kuchařka a recepty na jednom místě

#

Logo
Více než 21 receptů    

Chilli v roli lékaře

Vytisknout

Když naše tělo volá o pomoc, je vždy dobré spolehnout se na přírodní pomocníky, které jsou plné vitamínů a minerálů, jimiž podpoří naši imunitu. Těch je celá řada, pro ukázku můžeme vyjmenovat třeba česnek, zázvor a citrón, jež zatočí s chřipkou a nachlazením, oblíbené jsou i pro další řadu preventivních účinků. Jedním z dalších pomocníků, kterému byste léčivý účinek možná ani nehádali, je chilli paprička.

Co chilli paprička obsahuje?

Chilli paprička je oblíbenou plodinou nejen kvůli pálivosti, ale také pro celou řadu vitamínů a minerálů, které obsahuje. Původně exotická rostlina se u nás usídlila velice dobře, dnes si ji můžete vypěstovat i na zahradě. A že to stojí za to! Chilli obsahuje:
KAPSAICIN - dráždivá látka, která způsobuje pálení. Má analgetický účinek, podporuje hubnutí, cirkulaci krve, zrychluje metabolismus, zlepšuje imunitu, upravuje trávení, snižuje chuť k jídlu, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Kapsaicin je součástí mnoha léků a doplňků stravy. Jsou dokázány i příznivé účinky kapsaicinu na rakovinné bujení.

VITAMÍNY A MINERÁLY -budete se divit, ale také chilli paprička je vitamínovou bombou proti všem neduhům. V chilli papričce najdete poměrně velké množství vitamínů C, který má příznivý účinek na posílení imunity, dále vitamín A, E a K, draslík, železo a měď. Chilli paprička by se tak měla stát vyhledávanou nejen kvůli pálení , ale právě díky bohatosti na vitamíny. Do nákupního košíku si ji přidejte spolu s citróny a pomeranči.

Proč chilli paprička pálí?

Od konzumace chilli papričky nás může odradit především její pálivost. Ta také rostlině původně sloužila jako obrana před škůdci v podobě savců a hub. Lidstvo však přišlo na to, že pálivost smrtelná není, naopak kapsaicin, který ji způsobuje, je velice zdraví přínosný. Množství kapsaicinu v jednotlivých chilli papričkách se udává v SHU jednotkách (Scovilleho jednotky pálivosti), liší se nejen druhem, ale také podnebím, ve kterém chilli paprička vyrůstala. Existují chilli papričky, které jsou pálivé jen nepatrně a pak jejich o dost ostřejší kolegyně, které dosahují až miliónů SHU jednotek. Mezi nejpálivější papričky patří odrůda Naga Viper, Trinidad Scorpion Moruga, Dorset Naga, Infinity a další.

Přínos chilli papriček na lidské zdraví

I přes pálivost, na kterou si mimo jiné postupem času zvyknete, je doporučená pravidelná konzumace chilli papričky. Ta totiž příznivým způsobem ovlivňuje naše zdraví. Mnoha studiemi jsou podloženy účinky chilli na rakovinné bujení, kardiovaskulární choroby, účinky chilli na dobrou průchodnost cév a cirkulaci krve. Chilli snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, je vhodné i pro diabetiky. Chilli je doporučováno pro hubnutí, stejně jako pro podporu imunity. Pravidelná konzumace chilli ovlivňuje činnost žaludečních šťáv, tím upravuje trávení a působí jako prevence žaludečních vředů.

Chilli patří mezi nejvíce diskutované plodiny. Účinky jeho hlavní složky kapsaicinu jsou využívány hlavně v lékařství, kde se kapsaicin stává hlavní součástí léků a doplňků stravy. Pozoruhodné jsou i analgetické účinky této látky.

Chilli shop: http://eshop.thechillidoctor.cz/


Diskuze


Tento magazín nemá žádný komentář!Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé!


Inzerce

Vánoční dárky
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Adult VPS

VPS servery se správou pro erotické stránky.

Azyl pro Milence Praha

Odpočinek pro Maminky a Tatínky v Praze

Dárek pro Inženýra

Linux tričko, nerd tričko, cool tričko, IT tričko, Geek tričko.

Rychlé půjčky FASTFIN

Rychlé půjčky do výplat Ihned. První půjčka ZDARMA.

Copyright © 2012, Všechna práva vyhrazena
Kontakt | Reklama | Zdroj obrázků: www.sxc.hu

www.i-kucharka.cz
obrovská kuchařka, která obsahuje mnoho receptů na skvělé jídlo